Svou osobní metodiku spolu s poznatky z moderní výuky nástroje ve světě jsem shrnul do čtyřdílné videoškoly "Bicí souprava - proč, jak a co cvičit" Jednotlivé díly si můžete objednat na mvajgl@seznam.cz.

DVD školy „Bicí souprava-proč, jak a co cvičit 1-4“

(nakladatelství Muzikus (c) 2007-2010)

1. díl

V „Modrém dílu" najdete informace o způsobech držení paliček a rozdílech v jejich využití, o paličkových technikách a jejich nácvicích, různých typech úderů, o pedálových technikách a o technikách pedálových úderů. Vše je zde představeno samostatně i ve výsledném použití při hře.

2. díl

„Fialový díl" se zaměřuje na techniku rukou a nohou a na jejich vzájemnou koordinaci. Kapitoly zahrnují rudimenty, použití akcentů i koordinační systémy pro ruce a nohy. Bonus po hlavním programu otevírá tématiku ladění soupravy a rozdílů při použití různých typů blan.

3. díl

V „Zeleném dílu" přichází na řadu rytmické stupnice, subdivize, polyrytmie, polymetrie... Tématem jsou synkopy, jejich timing a nafrázování i mikrotimingová hra se smyčkami. Bonus po hlavním programu se zaměřuje na metronom a maximalizaci jeho využití při cvičení.

Se skladbami z tohoto dílu si můžete zahrát. Zde jsou ke stažení bez bicích a s ponechaným metronomem:

Groovařina

Přehozka

V letě naozaj

Tribute To A

Doprovod k synkopickému sólu

Pocket pattern bez metronomu

Pocket pattern s metronomem

4. díl

"Žlutý díl" má za úkol vše předchozí spojit ve stavbě doprovodů, breaků a sól, v návodech, kudy se vydat při improvizacích i při budování vlastní kreativity. Řeč je o stylovosti a o souhře v kapele, o rozdílném pojetí jazzových a rockových doprovodů, o hře na dva velké bubny a na dvojšlapku...

Tímto čtvrtým pokračováním se uzavírá pomyslný kruh mezi technikou hry a praxí.

Ukázky ze všech čtyř dílů najdete ZDE.

Virtuální bubenická škola